Plecaki, które są użyteczne i modne

Plecak jest rodzajem torby do przenoszenia, w której mieszczą się różnego rodzaju rzeczy, takie jak książki, gadżety, sprzęt biurowy, sprzęt kempingowy, zestaw do manicure i ubrania. Większość plecaków jest wykonana z nylonu, płótna, skóry lub kombinacji tych trzech.

Czy wiesz, że...

Że to Otzi, ten Iceman nieświadomie wynalazł plecak?

Ponad 5.000 lat temu, podróżnik, którego badacze nazwali Otzi, Iceman, zdołał przekroczyć Alpy niosąc plecak o drewnianej ramie, najprawdopodobniej wykonany z połączonych skór. Archeolodzy twierdzą, że plecak Otzi'ego jest nadal uważany za jedno z najrzadszych dotychczas znalezisk archeologicznych.

Czy to możliwe, że prekursorem plecaka, który mamy dzisiaj, był skórzany plecak z ramką?

Pod koniec XIX wieku w Norwegii mocno używano plecaków skórzanych z ramkami. Niestety, nie było dokumentacji, kto był wynalazcą tego plecaka.

Wojskowy plecak został użyty w 1886 roku?

Weteran wojny domowej, pułkownik Henry Clay Merriam z siódmej piechoty, opatentował plecak ze skomplikowanymi paskami i skomplikowanymi klamrami. Rezultat był niezręczny i uciążliwy, ale worek pozwalał żołnierzom przenosić cięższe ładunki bez rozlewania się wszędzie zawartości.

Ulepszenie plecaka pułkownika Merriama zostało opatentowane w 1909 roku?

Ole F. Bergan z Norwegii opatentował plecak wykonany z płótna. W przeciwieństwie do wersji Merriama, plecak Bergana miał smuklejszą formę i lepiej dopasowany do ludzkiego ciała. Plecak posiadał paski, które pomagały ciału rozłożyć ciężar torby tak równomiernie, jak to tylko możliwe.

To właśnie w 1938 roku powstał lżejszy i bardziej funkcjonalny plecak?

To Gerry Cunningham, turysta i alpinista, "wynalazł" nowoczesny plecak. Jego wynalazek był pierwszym, który posiadał zapinane na suwak przegródki, które sprawiły, że plecak był tak funkcjonalny, a zarazem stylowy.

Przewodnik kupowania plecaków

Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci w wyborze najlepszego plecaka do Twoich potrzeb.

Komfort

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę przy zakupie plecaka, jest Twój komfort. Niezależnie od tego, jak świetnie wygląda torba, jeśli boli Cię ramiona i plecy, to nie pomoże Ci ona w żaden sposób. Możesz nawet zranić się, jeśli lekceważysz wygodę i stawiasz na styl.

Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić budowę torby, ponieważ w znacznym stopniu przyczynia się ona do poprawy komfortu. Konstrukcja torby obejmuje kształt plecaka, paski na ramiona i wyściółkę.

Plecak o świetnej konstrukcji posiada wygodny panel tylny, równomiernie wyściełane pasy na ramiona i opcjonalny pas biodrowy. Kombinacja drzewa rozkłada ciężar plecaka na całe ciało.

Poszukaj plecaka z regulowanymi i równomiernie wyściełanymi paskami na ramiona, które pomogą Ci zmniejszyć obciążenie pleców. Wyściełany panel pleców będzie odpowiadał kształtowi dolnej części pleców, co pozwoli na uzyskanie naturalnego łuku w celu uniknięcia bólu pleców.

Opcjonalny pas biodrowy pomaga zdjąć lub zmniejszyć ciężar na plecach i ramionach.

Trwałość

Wysokiej jakości plecaki są wykonane w ten sposób, ponieważ są tworzone tylko z najbardziej trwałych materiałów. Trwałość jest absolutną koniecznością, zwłaszcza jeśli planujesz wypchać plecak ciężkimi rzeczami.

Trwałe torby są zazwyczaj wykonane z wytrzymałego materiału nylonowego oraz wysokiej jakości pasków i suwaków. Najczęściej stosowanymi materiałami do wykonania trwałego plecaka są poliester i nylon.

Płótno jest również używane, ponieważ materiał może wytrzymać długi czas. Skóra jest kolejną świetną opcją, choć torby wykonane z czystej skóry są dość drogie.

Paski na ramię torby to zazwyczaj jej najsłabsze punkty. W związku z tym ważne jest, aby podwójnie sprawdzić jakość pasów. Sprawdź wzór szycia i materiał nici. W miarę możliwości wybierz plecak z podwójnie wyszytymi pasami.

Ochrona treści

Świetny plecak jest wodoodporny. Aby był dobry, plecak powinien być co najmniej nieco wodoodporny. Oznacza to, że torba musi być pokryta specjalnym wodoodpornym roztworem.

Należy również zwrócić uwagę na wyściółkę plecaka. Powinien być na tyle gruby i mocny, aby chronić takie gadżety jak laptopy.

Działalność

Istnieją różne rodzaje plecaków do różnych rodzajów aktywności. Jaki jest cel Twojego plecaka? Gdzie często go używasz? Co zazwyczaj do niego wkładasz?

Są to pytania, które należy wziąć pod uwagę, aby pomóc w wyborze najlepszego typu plecaka, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Torba na książki różni się od plecaka podróżnego. Plecak turystyczny różni się od płóciennego plecaka.

A w jaki sposób wybrać plecak szkolny dla swojego dziecka? Jak przygotować mu wyprawkę szkolną? Sprawdź: www.szkolnawyprawka.pl

Zobacz również