Jaka jest różnica między tuszem do drukarki a tonerem do drukarki?

Współczesna technologia druku jest szybsza i tańsza niż kiedykolwiek wcześniej, ale nie zawsze jest od razu oczywiste, który typ drukarki jest najlepszy do konkretnych zadań. Dokonaj złego wyboru, a możesz wydać setki dodatkowych dolarów rocznie na materiały eksploatacyjne do drukarek - czyli tusz lub toner.

Atrament jest używany w drukarkach atramentowych. Jest to płyn zabarwiony pigmentami lub barwnikami. Toner, z drugiej strony, jest drobnym proszkiem, który jest używany w drukarkach laserowych.

Zarówno drukarki atramentowe, jak i laserowe są używane do celów drukowania domowego i komercyjnego, np. do tworzenia odbitek zrobionych aparatem cyfrowym lub rozpinania kilkudziesięciu stron tekstu. Ale sposób, w jaki nakładają materiał na kartkę papieru, jest zupełnie inny.

Drukarki atramentowe przeciskają maleńkie kropelki atramentu przez równie malutkie dysze i na papier. Można sobie wyobrazić dysze jako malutkie węże do wody, które włączają się i wyłączają tysiące razy na sekundę. Wyrafinowane oprogramowanie drukarki steruje wszystkimi dyszami, wystrzeliwując atrament w precyzyjne wzory, które składają się na najnowsze haiku lub zdjęcie kota wylegującego się na klawiaturze.

Istnieją dwie podstawowe kategorie farb do drukarek atramentowych: na bazie barwników lub pigmentów. Farby drukarskie na bazie barwników składają się z barwników, które są rozpuszczane w cieczy. Farby barwione natomiast używają bardzo drobnego proszku, który jest zawieszony w cieczy. Jeśli chcesz wiedzieć, co dokładnie jest w tych tuszach, powodzenia. Wkłady do drukarek atramentowych to ogromny generator przychodów dla firm zajmujących się drukarek, które starannie strzegą swoich receptur.

Technologia druku laserowego nie jest tak prosta. To dlatego, że toner nie trzyma się papieru tak jak płynny atrament.

Toner składa się głównie z drobno zmielonego poliestru, który jest rodzajem tworzywa sztucznego. Podobnie jak twoje spodnie przyklejone do nóg, poliestrowy proszek może utrzymać ładunek statyczny, który chwyta się wszystkiego, co ma przeciwny ładunek.

W tych drukarkach laser tworzy elektrostatyczny szablon żądanego obrazu na obracającym się metalowym bębnie, który ma ładunek elektryczny. Kaseta dozuje toner na bęben, ale toner przykleja się tylko w pewnych miejscach - np. na obrysie miękkiego brzucha Twojego kociaka - gdzie laser zmienia ładunek elektryczny bębna.

Odpowiednio do potrzeb, drukarka ładuje również arkusze papieru podczas ich przechodzenia przez maszynę. Gdy arkusz zwija się za bębnem, odciąga naładowany toner w dokładnych kształtach, które składają się na tekst i obrazy. Następnie gorący nagrzewnica w zasadzie topi poliester na miejscu, tworząc ostre, nie rozmazujące się nadruki.

Drukarki atramentowe wymagają wkładów atramentowych, zwykle po jednym na cyjan, magenta, żółty i czarny. Poszczególne wkłady można wymieniać, gdy kolory są wyczerpane.

Większość drukarek laserowych, szczególnie niedrogie modele, drukują tylko w kolorze czarnym. Po wyczerpaniu się kasety z czarnym tonerem instaluje się nową. Cenowe urządzenia laserowe drukują w kolorze i wymagają oddzielnych kaset z tonerem dla różnych odcieni.

Na poziomie konsumenckim, drukarki atramentowe są najczęściej stosowaną technologią. To dlatego, że same drukarki są niedrogie, zaczynając od mniej niż 100 dolarów. Jednak na stronie, koszty atramentu mogą cię zaskoczyć. W zależności od tego, czy drukujesz głównie tekst, czy też wrzucasz dużo zdjęć, koszt wydruku atramentowego na stronę może wynosić 0,05$... lub nawet 0,75$.

Najtańsze drukarki laserowe kosztują ponad 100 dolarów i drukują tylko w wersji monochromatycznej. Kolorowe drukarki laserowe kosztują (co najmniej) dwa razy więcej niż ich monochromatyczne kuzynki, a w niektórych przypadkach ich toner może być ostatecznie nawet droższy niż atrament do drukarek atramentowych.

Warto pamiętać, że choć początkowo toner jest zawsze droższy od atramentu, to jednak kasety wytrzymują dłużej niż atrament. Jeśli trzymasz się drukowania głównie tekstu, nie możesz pobić kosztu jednej strony w drukarce laserowej. Jeśli zainstalujesz kasetę o większej pojemności, cena może drastycznie spaść, do kilku centów lub mniej za stronę.

Wolumen może dyktować opłacalność wyboru w drukarce. Jeśli drukujesz tylko kilkaset stron rocznie, atrament jest w porządku. Jeśli jednak drukujesz tysiące stron, drukarka laserowa na dłuższą metę zaoszczędzi ci poważnych pieniędzy.

Ponadto, rodzaj drukowanych zadań określi, który typ drukarki najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli potrzebujesz uniwersalnej drukarki, która tworzy obrazy, grafikę i tekst, atrament będzie solidną inwestycją. Wytwarzają one dość dobrą jakość tekstu, a specyficzne modele fotograficzne często przewyższają jakością drukarki laserowej, z głębokimi, bogatymi odcieniami na błyszczącym papierze fotograficznym.

Jeśli drukujesz głównie tekst, lepszym wyborem jest drukarka laserowa. Wersje te wyciągają strony z prędkością 20 stron na minutę lub szybciej (czyli dwa do trzech razy szybciej niż dysze atramentowe), a jakość tekstu jest bardziej chrupiąca i precyzyjna niż jakikolwiek inny atrament.

Niezależnie od tego, czy chcesz używać drukarki atramentowej czy tonera, pamiętaj, aby zapoznać się z opiniami klientów na temat każdego modelu, który rozważasz. Skończysz z taką drukarką, jakiej potrzebujesz, nie naruszając przy tym swojego budżetu technologicznego.

Zobacz również