Jak wybrać odpowiedni tusz do drukarki?

Wybór odpowiedniego wkładu z atramentem do drukarki nie jest trudny, jeśli zastosujesz się do zestawu standardowych wytycznych. Oprócz szukania dokładnego dopasowania do drukarki, należy również wziąć pod uwagę miesięczny wolumen druku i czy można zaoszczędzić pieniądze poprzez wybór konkretnego wkładu z atramentem. Tutaj w tym poście wymieniamy siedem sposobów na wybór odpowiedniego wkładu z atramentem do drukarki:

1. Znajdź numer pojemnika, aby uzyskać właściwy pojemnik z tuszem

Niektóre drukarki mogą używać do sześciu różnych wkładów z atramentem, a inne mogą mieć tylko jeden. Na przykład, jeśli używasz drukarki HP OfficeJet Pro 6230 serii, jej wkłady są określone jako "HP 934 (czarny) i HP 935 (cyjan, magenta lub żółty). Różne modele drukarek są przeznaczone do pracy tylko z określonymi wkładami atramentowymi.

Nazwa/numer wkładu znajduje się na starym wkładzie z atramentem. Należy również sprawdzić instrukcję obsługi; typ i numer wkładu jest zwykle podany w części dotyczącej wymiany wkładu lub konserwacji urządzenia.
Etykieta wydrukowana bezpośrednio na wkładzie wyświetla nazwę/numer wkładu. Niektórzy producenci drukarek umieszczają również w każdym małym pudełku z kartridżem małą kartę zawierającą numer kartridża.
Niezależnie od tego, czy robisz zakupy w lokalnym sklepie z artykułami biurowymi, czy kupujesz kasety z atramentem online, musisz znać numer kasety z atramentem, aby znaleźć właściwą kasetę do drukarki.

W przypadku wybranych modeli standardowe wkłady atramentowe mają różne numery w różnych regionach geograficznych. Na przykład, firma produkująca drukarki HP dla swojego modelu OfficeJet 4620 używa "HP 364" w Europie Zachodniej i "HP 564" w obu Amerykach.

2. Znajdź numer pojemnika z marką i modelem drukarki

Jeśli nie posiadasz starego wkładu lub instrukcji obsługi, możesz odwiedzić sprzedawców internetowych, aby zawęzić wybór odpowiedniego wkładu z atramentem.  Będziesz potrzebował następujących informacji:

 • Marka: Patrz nazwa/logo firmy produkującej drukarkę wydrukowane na urządzeniu.
 • Model: Numer modelu drukarki jest zazwyczaj drukowany na spodzie, z tyłu lub z boku.
 • Na przykład: jeśli szukasz wkładów atramentowych Epson, możesz odwiedzić sklepy internetowe, wybrać firmę produkującą drukarki, numer modelu i znaleźć potrzebny wkład atramentowy.

Z marką i modelem drukarki można również znaleźć numer kartridża, odwiedzając internetową bazę wiedzy firmy produkcyjnej. Sprawdź numer modelu drukarki lub zapoznaj się z jej opisem/dokumentacją, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju atramentu potrzebuje.

3. Zdecyduj, czy chcesz standardowe czy wysokowydajne wkłady z atramentem

Wkłady z atramentem są oznaczone jako standardowe lub wysokowydajne (XL/XXL), w zależności od oczekiwanej wydajności strony, tj. przybliżonej liczby stron, które mogą faktycznie wydrukować przed uruchomieniem trybu suszenia.

Po znalezieniu dokładnego pasującego numeru naboju, powinieneś:

 • Wybierz standardowy wkład z atramentem o stosunkowo niskiej wydajności stron, jeśli drukujesz sporadycznie. Te wkłady atramentowe są idealne do lekkich prac w domach.
 • Jeśli często drukujesz, wybierz kasetę z atramentem XL lub XXL o większej wydajności stron. Te wkłady atramentowe nadają się do pracy przy dużych obciążeniach w domach/biurach i pozwalają zaoszczędzić do 50% na kosztach wydruku jednej strony.
 • Należy pamiętać, że producenci wkładów atramentowych biorą pod uwagę 5% obszar pokrycia wydruku dla oszacowania oczekiwanej wydajności strony. W przypadku drukowania dokumentów zawierających atrament w obszarze większym niż 5%, należy spodziewać się mniejszej wydajności stron.

Firmy produkujące drukarki sprzedają wysokowydajne wkłady atramentowe tylko dla wybranych modeli. Można jednak znaleźć zewnętrznego sprzedawcę atramentów oferującego wysokowydajne wkłady atramentowe do modeli, które zostały wykluczone przez producenta drukarki.

4. Zdecyduj, czy kupić oryginalne czy kompatybilne wkłady z atramentem

Wkłady atramentowe OEM (Original Equipment Manufacturer) są najwyższej jakości. Wszakże są one unikalnie zaprojektowane do pracy z urządzeniem drukującym.

Jednakże atramenty OEM są sprzedawane z premią, aby zrównoważyć koszty badań i rozwoju oraz marketingu. Duża część przychodów firmy produkującej drukarki pochodzi ze sprzedaży wkładów atramentowych. Nic dziwnego, że sprzedawcy drukarek zawsze ostrzegają konsumentów przed używaniem wkładów z atramentem innych niż OEM.

Kompatybilne wkłady atramentowe są produkowane przez innych producentów. Atramenty te są wykonane do pracy z różnymi modelami drukarek i oferują znaczne oszczędności kosztów. Możesz obniżyć koszt wydruku jednej strony nawet o 50%, przełączając się po prostu na kompatybilne lub generyczne wkłady atramentowe.

Na przykład, jeśli szukasz wkładów atramentowych Epson, możesz kupić dobrej jakości kompatybilne wkłady atramentowe Epson po znacznie niższej cenie niż atramenty OEM od renomowanego sprzedawcy.

5. Powinieneś kupić regenerowane wkłady z tuszem?

Wkłady regenerowane to stare wkłady OEM starannie napełniane i naprawiane w zakładzie innego producenta. Uszkodzone części, jeśli istnieją, są wymieniane.

Te wkłady atramentowe są funkcjonalne i znacznie tańsze niż ich odpowiedniki OEM. Odzyskane w ten sposób wkłady atramentowe przyczyniają się również do zmniejszenia ilości e-odpadów, które trafiają na nasze składowiska.

6. Nie wszystkie kompatybilne lub regenerowane wkłady z tuszem są takie same

Czy wiesz, że domowe i biurowe drukarki atramentowe o niskiej cenie mają na ogół najwyższe koszty na wydrukowaną stronę? To dlatego, że oryginalny atrament w drukarce jest zbyt drogi. Jest to powód, dla którego duża liczba konsumentów na całym świecie polega obecnie na kompatybilnych lub regenerowanych kartridżach atramentowych.

Ale, należy kupić kompatybilne lub regenerowane wkłady z atramentem tylko od prawdziwego sprzedawcy atramentu. Nie brakuje w Internecie anonimowych sprzedawców i sprzedawców, którzy zarabiają w nim szybkie pieniądze.

Niskiej jakości wkład z atramentem może uszkodzić głowicę drukującą lub zapewnić naprawdę niską jakość druku. Dlatego należy upewnić się, że kupujesz kompatybilne lub regenerowane wkłady atramentowe od prawdziwego sprzedawcy:

 • Kto sprzedaje wkłady atramentowe pod unikalną marką
 • Kto posiada certyfikat ISO
 • Kto jest przekonany o jakości produktu i oferuje gwarancję
 • Kto zapewnia wsparcie telefoniczne i mailowe dla sprzedawanych produktów

7. Dowiedz się, czy możesz ograniczyć koszty

Wielu dostawców drukarek oferuje niedrogie plany abonamentowe na atrament lub zbiorniki na atrament o dużych rozmiarach dla wybranych modeli drukarek. Rozważmy, co następuje:

 • HP Instant Ink oferuje oszczędności oparte na subskrypcji "płać, co trzeba".
 • Niedrogie, wysokowydajne wkłady INKwestycyjne Brata do wybranych modeli
 • Epson EcoTank i SuperTank dla wybranych modeli
 • Rozlewarka MegaTank firmy Canon dla wybranych modeli

Podczas gdy plany prenumeraty atramentu są generalnie odpowiednie dla użytkowników, którzy drukują mniej, super duże zbiorniki z atramentem są idealne dla konsumentów, którzy dużo drukują. Jeśli używasz drukarki, która kwalifikuje się do takich inicjatyw oszczędnościowych, należy wziąć je pod uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego wkładu z atramentem do drukarki.

Zobacz również