Malowanie natryskowe - co warto wiedzieć?

Jedną z najszybszych i najoszczędniejszych technik nakładania farby na wybrane powierzchnie jest tak zwane malowanie natryskowe, które polega na wykorzystaniu urządzeń działających pod ciśnieniem. W jaki sposób powinniśmy z nich korzystać?

Podstawową zaletą omawianej metody jest wysoki poziom wykończenia powłoki malarskiej. Farba jest bowiem nakładana w sposób równomierny, co oczywiście przekłada się na końcowy efekt. Malowanie natryskowe jest także niezwykle szybkie i oszczędne – wykorzystujemy bowiem tylko tyle farby, ile potrzebne jest do pokrycia wybranej powierzchni.

Żeby tak rzeczywiście było, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach – ich realizacja pozwoli nam uzyskać wysokiej jakości powłokę malarską. Na początek warto zastanowić się, jaki osprzęt będzie nam potrzebny w ramach malowania natryskowego.

Kompresor – to dzięki niemu wytwarzane jest podciśnienie, które pozwala na równomierne rozprowadzenie farby. Dostępne na rynku kompresory różnią się między sobą przede wszystkim pojemnością zbiornika oraz mocą. Jeżeli planujemy malować na przykład pomieszczenia, w zupełności wystarczający okaże się kompresor o mocy poniżej 2 KM i zbiorniku o pojemności około 50 litrów. Wartości te należy pomnożyć w sytuacji malowania na przykład samochodu.

Przewód ciśnieniowy – wyposażony w regulator ciśnienia oraz specjalny filtr, który usuwa różnego rodzaju niepożądane cząsteczki. Przewód łączy kompresor z pistoletem.

Pistolet lakierniczy – podstawowe urządzenie robocze, z którego wydostaje się wytryskiwana farba. Występuje on w dwóch odmianach: grawitacyjnej i ssącej. Pierwsza z nich charakteryzuje się wykorzystaniem zbiornika na farbę znajdującego się nad urządzeniem. Konstrukcja ta umożliwia realizację zaawansowanych i czasochłonnych prac. Pistolet ssący posiada natomiast pojemnik znajdujący się pod nim, dlatego powinien być wykorzystywany przede wszystkim podczas realizacji mało wymagających prac.

Na rynku znaleźć można również pistolety posiadają szerokie funkcje regulacyjne. Dzięki nim jesteśmy w stanie między innymi dostosować moc strumienia farby

Poza wymienionymi urządzeniami, koniecznie musimy zaopatrzyć się również w osprzęt dodatkowy oraz odpowiednie ubrania. Do pierwszej kategorii należy zaliczyć przede wszystkim dodatkowe dysze, głowice, złączki oraz rurki. W skład odzieży wchodzą natomiast: kombinezon oraz ochronna maska.

Kiedy wykorzystywać malowanie natryskowe?

Omawiana metoda nie jest zalecana w każdej sytuacji. Nie zawsze bowiem pracujemy w warunkach pozwalających na równomierne rozprowadzenie farby pod ciśnieniem. Co więcej, nie wszystkie powierzchnie nadają się do wykonania tego typu prac.

Malowanie natryskowe stosuje się więc przede wszystkim podczas malowania rozmaitych pojazdów, ścian i drzwi, płotów, tarasów oraz wszelkiego rodzaju elementów, które wyróżniają się nieregularnymi kształtami – w ich przypadku wykorzystanie pędzla czy wałka jest bowiem niemożliwe.

O czym warto pamiętać?

Malowanie natryskowe ma wiele zalet, jednak chcąc uzyskać odpowiedniej jakości powłokę malarską, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Jeżeli malujemy na zewnątrz, prace powinniśmy wykonywać przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie. Dzięki temu nakładanie farby nie zostanie niczym zakłócone.

Elementy, które nie będą przez nas malowane powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu warto skorzystać z taśmy malarskiej oraz folii.

Przed realizacją jakichkolwiek pracy, musimy dokładnie wyczyścić malowaną powierzchnię. Należy pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i osadów z tłuszczu. Jeżeli powłoka jest zardzewiała, powinniśmy dokładnie usunąć rdzę, a powierzchnię zabezpieczyć odpowiednim preparatem antykorozyjnym. Jeżeli wykryjemy drobne pęknięcia bądź rysy, warto je zaszpachlować.

Nie zapomnijmy także o doborze odpowiedniej farby. Do malowania natryskowego najlepiej nadają się odmiany bitumiczne, olejno-żywiczne, chlorokauczukowe, alkilowe, winylowe, akrylowe, poliuretanowe i epoksydowe.

Bezpośrednio przed malowaniem należy dokładnie skontrolować wielkość strumienia, wyregulować pistolet, odpowiednio przygotować farbę (poprzez dostosowanie jej lepkości oraz przefiltrowanie, a także dokładnie połączyć pistolet z kompresorem.

Po malowaniu nie zapomnijmy o wyczyszczeniu sprzętu – tyczy się to przede wszystkim pistoletu, gdyż nie czyszczony bardzo szybko ulegnie zniszczeniu.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również