Błędy w zakresie ochrony danych osobowych jakie popełniają pracownicy firm

ochrona danych osobowychNiektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, ale tak naprawdę kwestie ochrony danych osobowych są ważne i niekiedy incydenty pojawiają się bardzo często w wielu firmach. Czasami pojawia się wysłanie maila do złego adresata i to już prowadzi do poważnych spraw, czasami kończących się na salach sądowych.

Jeśli firma nie będzie o te kwestie odpowiednio dbać może mocno stracić na swoim wizerunku. Najczęściej takie incydenty wynikają niestety z braku pewnych kompetencji po strony osoby, która się tym zajmuje. Jeśli chcemy unikać problemów i spraw w sądach trzeba myśleć o dobrym przygotowywaniu pracowników do tego typu zadań. Trzeba realizować szkolenia, które będą poruszały tematykę związaną z ochroną danych osobowych. Chodzi o dobro własnej firmy, dlatego nie można o tym zapominać.

Brak szyfrowania przesyłanych danych

bezpieczne wysyłanie maili

Często są takie sytuacje, w których ważne dane przesyłamy mailami bez szyfrowania. W efekcie takie dane mogą prosto dotrzeć do rąk osób, które nie powinny ich dostać i to już prowadzi do różnych poważnych problemów. Jeśli chcemy unikać tych problemów należy zabezpieczać pliki hasłem, a hasło przekazywać inną drogą.

Masowa wysyłka maili z otwartą listą adresową

Wiele osób wysyłając maile masowo w ogóle nie myśli o tym, by w jakiś skuteczny sposób ukryć dane innych osób. I tak wszystkie maila widzą inne osoby. To naruszenie prywatności, i może prowadzić nawet do sprawy w sądzie. Wystarczy tutaj zastosować kopię ukrytą i nikt nie będzie widział do kogo te wszystkie maila były wysyłane.

Hasła dostępu na karteczkach

Fakt, że obecnie korzystamy z różnych haseł dostępu czy kodów PIMN sprawia, że niektórzy nie mogą ich zapamiętać i dlatego decydują się na to, by zapisywać je na karteczkach. W firmach taka praktyka jest bardzo częsta i potem takie hasła wiesza się blisko komputera czy na biurku. To oczywiście prosta droga do tego, by nieuprawnione osoby dostały się na nasze profile. Jeśli nie chcemy zapisywać haseł najlepiej będzie wybrać takie hasło, które będzie łatwo zapamiętać, ale nie będzie to hasło proste do zgadnięcia, a wręcz przeciwnie. Szukajmy długich haseł, które będą miały kombinacje różnych znaków dużych i małych liter i będą dla nas proste do zapamiętania.

Nieużywanie niszczarek

Badania pokazują, że nawet 80% wszystkich dokumentów, które powinno się niszczyć w niszczarkach jest wyrzucanych do kosza. To duży błąd i również naraża nas na poważne problemy. Jeśli chcemy ich unikać powinniśmy decydować się na stosowanie niszczarek, które dobrze zniszczą każdy kolejny dokument.

Zobacz również