Bezpieczeństwo danych w chmurze

bezpieczeństwo danychWydaje się, że obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego jakie możliwości daje nam chmura do przechowywania danych. Dzięki niej z każdego miejsca na świecie mamy dostęp do swoich danych, o ile tylko połączymy się z siecią.

To bardzo wygodne. Można także dokonywać edycji dokumentów w chmurze, jeśli nie mamy do tego oprogramowania na swoim urządzeniu. Takie możliwości są niezwykle ważne i okazuje się, że wiele osób obecnie z nich korzysta. Jednak tak naprawdę to co będzie prawdziwą chmurą to dużo więcej możliwości jakie daje nam nowoczesna technologia.

Czy nasze pliki są bezpieczne?

Cloud computing to niezwykle atrakcyjna nazwa, która ma zachęcać do korzystania. Z chmury możemy korzystać jako użytkownicy tak jak powinno się korzystać. Chodzi oczywiście o to by w takiej formie móc przechowywać swoje pliki i mieć zawsze do nich wygodny dostęp. Te możliwości jakie obecnie daje nam chmura są już mocno rozwinięte. Nie trzeba mieć plików fizycznie na dysku ze sobą, ponieważ jeśli znajdą się w chmurze to mamy do nich dostęp praktycznie z każdego miejsca, gdzie będziemy się znajdować i będzie również dostęp do sieci. Obecnie te chmury z jakich korzystamy pojawiają się najczęściej na serwerach dużych firm takich jak Google czy Microsoft. Dlatego pojawia się pytanie, czy bezpieczne będą dane tam przechowywane, skoro tak wiele osób z tych rozwiązań korzysta? Poza tym mamy również prywatne formy chmur, które również powoli stają się popularne.

Szyfrowanie chmury

dane w chmurzeJeśli szukamy dla siebie tak zwanego dostawcy chmury powinniśmy sprawdzać jakie możliwości szyfrowania gwarantuje nam taki podmiot. Dobrze będzie, jeśli taka ochrona będzie opierała się na kilku etapach. W ten sposób można być pewnym, że będzie ona skuteczniejsza. Czasami można stosować dwuetapowe logowanie, które będzie wykorzystywało dodatkowe uwierzytelnianie użytkownika. Wszystkie te rozwiązania jakie są dostępne obecnie się zmieniają i można je dopasować do własnych oczekiwań.

Na pewno sprawdzając poszczególne chmury musimy pamiętać, że szyfrowanie to klucz do skutecznego zabezpieczenia danych. Jednak nigdy nie będzie tak, że dane będą w 100% bezpieczne. Są to jednak urządzenia, które mogą być awaryjne i nie ma nigdy pewności, że wszystko jest dobrze zabezpieczone i rzeczywiście można z tego korzystać bez większych obaw. Mogą być takie sytuacje, gdy pojawi się awaria i również nasze dane będą zagrożone. Dlatego dodatkowe kopie zapasowe zawsze są wskazane i warto je sobie przygotowywać, by dbać o bezpieczeństwo swoich danych.

Zobacz również