Wydajny laptop do pracy i nauki w rozsądnej cenie

Wydaje się, że kupno wydajnego laptopa do pracy musi wiązać się z wydatkiem 3, 4 lub 5 tysięcy złotych. Nic bardziej mylnego. Oczywiście są to niezwykle wydajne urządzenia z wieloma dodatkami, ale jeśli komuś zależy na pracy np. biurowej, przeglądania Internetu oraz funkcjach multimedialnych bez dużych wymagań, kwota około 2 tysięcy złotych będzie w zupełności wystarczająca. Przykłady przedstawiamy niżej.

Zaznaczmy, że dla wielu osób pojęcie „do pracy i zabawy” będzie miało bardzo różne znaczenie. Dla jednych będzie się to wiązało z pracą z dokumentami i arkuszami kalkulacyjnymi oraz zabawą przy słuchaniu muzyki bądź oglądaniu filmów na YouTube. Dla innych zaś słowo praca kojarzy się z projektowaniem przy użyciu profesjonalnych narzędzi, natomiast czas wolny spędzany jest przy zaawansowanych grach. Poniższe propozycje pasują do tej pierwszej, mniej wymagającej grupy użytkowników.

Idealnym przykładem laptopa do pracy, nauki oraz rozrywki związanej z odtwarzaniem multimediów jest Dell Vostro 3558. W eleganckiej, czarnej obudowie o stonowanej stylistyce zamknięto to, co sprawdzi się w codziennych zadaniach. Sercem urządzenia jest procesor Intel Core i5 piątej generacji. Co prawda jest to starsza konstrukcja, ale mimo to zapewnia ona bardzo wysoką wydajność i była stosowana nawet w komputerach dla graczy. Procesor wspomagany jest przez 4 lub 8 GB pamięci RAM. Zalecamy wybór wersji z większą ilością pamięci lub dołożenie jej na własną rękę, gdyż najnowsze aplikacje, w tym przeglądarki internetowe mają ogromny apetyt na pamięć operacyjną.

Producent zastosował dysk twardy o pojemności 500 GB co może być niewielką powierzchnią dla miłośników filmów, muzyki bądź fotografii, ale ogromny wybór dysków zewnętrznych oraz obecność złącza USB 3.0 Znacząco ułatwia szybkie rozszerzenie miejsca na dane i multimedia. Nie zabrało oczywiście nagrywarki DVD, choć wielu użytkowników deklaruje, że w swoich urządzeniach szybko zapominają o tym dodatku. Karta graficzna Intel HD Graphics 5500 nie jest demonem szybkości, ale jak już wspominaliśmy, nie jest to sprzęt dla graczy.

Matowa matryca LED o przekątnej 15,6 cala legitymuje się rozdzielczością 1366 x 768 pikseli, a więc typowy standard w tym przedziale cenowym. Urządzenie powinno spełnić wymagania średnio zaawansowanych użytkowników, którzy potrzebują sprzętu do pracy, zaś w gry nie grają lub mają do tego celu odrębne rozwiązania. Alternatywa?

W cenie około 2 tysięcy złotych znajdziemy między innymi model Lenovo Ideapad 310-15. W tym przypadku możemy liczyć na większą wydajność w grach mimo zastosowania teoretycznie słabszego procesora Intel Core i3. Warto jednak pamiętać, że jest to procesor szóstej generacji Skylake, a więc obsługujący najnowsze standardy oraz technologie. Wspomaga go 8 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4. Co ciekawe, w tym przypadku zastosowano również dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 920MX, która co prawda nie zapewni wydajności w najnowszych grach, ale z pewnością sprawdzi się na tym szczeblu o wiele lepiej, niż zintegrowana Intel HD Graphics 520.

W tym przypadku również zastosowano dysk twardy o pojemności 500 GB, choć pewnym minusem może być matryca z błyszczącą powłoką. Pozostałe parametry są bardzo zbliżone, zaś jeśli chodzi o stylistykę, Lenovo postawiło na nieco lżejszy, bardziej nowoczesny design łączący kilka odcieni szarości.

W cenie około 2 tysięcy złotych możemy wybierać spośród naprawdę dużej ilości sprzętów. Jeśli szukamy urządzenia z ekranem o przekątnej 15,6 cala, mocnym procesorem i bogatym zestawem portów, z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Pamiętajmy jednak, że musimy się pogodzić z pewnymi oszczędnościami takimi jak mniejszy dysk, gorszej jakości matryca lub zintegrowana karta graficzna. Nie jest to jednak coś, czego nie można zaakceptować.  

Zobacz również