Szyfrowanie całego dysku: ochroń swoje dane przed wścibskimi

szyfrowanie danych na dyskuNiezależnie od tego, jakie nowoczesne formy szyfrowania danych będziemy stosować zawsze musimy się liczyć z tym, że mogą się pojawiać takie sytuacje, w których swoje dane jednak stracimy. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić jakie rozwiązania stosować, by rzeczywiście się dobrze zabezpieczyć.

Wykorzystując nowoczesne rozwiązania tak naprawdę można przeprowadzić odszyfrowanie danych na wielu płaszczyznach. Dlatego, jeśli tylko ktoś posiada odpowiednie do tego narzędzia to również z naszymi sposobami szyfrowania prawdopodobnie poradzi sobie bez większego problemu i będzie mógł uzyskać dostęp do naszych danych. Zanim jednak będziemy zaatakowani warto pomyśleć o tym, by dobrze szyfrować dane. Nie ma oczywiście 100% pewności, że będziemy się mogli ochronić, ale powinniśmy chociaż próbować, tak by potencjalnym włamywaczom utrudnić zadania jakie chcą wykonywać.

Dlaczego szyfrować dyski?

szyfr dyskuJeśli ktoś wierzy w prawo do prywatności to powinien oczywiście pamiętać, że każdy ma prawdo do ochrony swoich danych i może stosować specjalne rozwiązania, które sprawią, że nikt nie będzie miał możliwości uzyskiwania tych danych, które nas osobiście będą dotyczyć. Trzeba pamiętać, że ochrona danych na komputerach może być bardzo ważna, szczególnie gdy ma się tam również dane innych osób, między innymi swoich firmowych klientów. To jakie działania podejmujemy dla zabezpieczenia danych zależą wyłącznie od nas. Trzeba także pamiętać, że jeśli dyski nie będą szyfrowane to ich wyrzucenie także będzie niebezpieczne. Będzie trzeba przed tym pomyśleć o bardzo solidnym ich czyszczeniu co nie będzie łatwym zadaniem. Jeśli nawet specjalne czyszczenie było wykonane to są sytuacje, gdy i tak dane można odzyskać.

Dlaczego stosować pełne szyfrowanie dysku?

W przeciwieństwie do szyfrowania danych na poziomie systemu plików pełne szyfrowanie na poziomie sektorów może nam gwarantować, że praktycznie wszystkie dane, które na takim dysku się znajdują zostaną skutecznie zabezpieczone. Takie zabezpieczenie w ten właśnie sposób ma sprawić, że nasze dane zostaną rzeczywiście skutecznie ochronione. Musimy jednocześnie pamiętać, że szyfrowanie danych w sposób pełny będzie nam chronić je w momencie, gdy nasz sprzęt jest wyłączony. Inaczej, gdy komputer będzie włączony napastnik ma szansę dostać się do tych danych i je uzyskać dla siebie. Dlatego to zabezpieczenie, które będziemy stosować zależy również od tego w jaki sposób będzie wykonane zabezpieczenie naszego komputera i jakie formy szyfrowania danych będziemy chcieli stosować.

Zobacz również