Kodowanie i szyfrowanie dysku

kodowanie dyskuW przypadku dysków SSD nie mamy niestety ochrony danych użytkownika w formie otwartej. Dane są najczęściej kodowane lub też szyfrowane. Różnica będzie polegać na tym, że różna będzie trudność w cofnięciu takiego procesu. Kodowanie to proces stosunkowo prosty do odwrócenia.

Zadaniem będzie przekształcanie danych w podobny ciąg bitów. Nie ma to charakteru szyfru i dlatego, jeśli zna się odpowiedni algorytm to wejście w takie dane nie będzie szczególnie trudne. Jeśli chodzi o dyski SSD kodowanie najczęściej odbywa się przez specjalne operacje XOR, które wykonywane są przez specjalny wzór przygotowywany przez producenta dysku. W celu odzyskania danych konieczne będzie odtworzenie tego wzorca XOR, który był wykorzystywany i potem wykonywanie działań, które pomogą te dane odzyskać poprzez zastosowanie tego wzoru jakby od nowa, tylko w drugą stronę.

Obecnie w najprostszych przypadkach stosuje się taki sam wzorzec i dzięki temu istnieje możliwość uzyskiwania danych w taki sposób, że będzie można sobie z nimi dużo łatwiej poradzić. Przy wzorcu, który jest bardzo długi można liczyć się z tym, że to kodowanie również będzie nieco bardziej utrudnione. Pojawiają się pewne sytuacje złożone, w ramach których mamy na każdej stronie indywidualny wzorzec oparty o jakąś regułę. W takich wypadkach trzeba poznać tą regułę, by z kodowaniem sobie poradzić. Takiego zadania już nie można określić jako proste.

szyfrowanie dyskuJeśli chodzi o szyfrowanie znajomość algorytmów nie będzie wystarczająca. Konieczne będzie także poznanie odpowiedniego klucza do rozszyfrowania. Dlatego w przypadku szyfrowania sprzętowego bez znajomości parametrów danych nie będzie się dało odzyskać. Większość producentów SSD stara się stosować szyfrowanie dysku sprzętowe.

Specjaliści uważają, że właśnie szyfrowanie to obecnie ważny element każdego takiego dysku. Brak możliwości szyfrowania jest określony w złym tonie i dlatego tak wiele osób szuka dysków z tą opcją. Trzeba jednak pamiętać, że szyfrowanie sprawia, że odzyskanie danych będzie dużo trudniejsze. Szczególnie, gdy będzie dochodzić do uszkodzenia mechanicznego takiego dysku takie odzyskiwanie może się już okazać niemożliwe, dlatego trzeba się zastanowić czy szyfrowanie rzeczywiście powinno być opcją pożądaną.

Zobacz również